Bolha:
 
Legelterjedtebb élősködő kedvenceink körében. Rendkívül gyorsan szaporodnak. Sajnos az utcán is össze tudják a kutyák szedni.
Fontos a rendszeres védelem,rengeteg nyakörv és csepp van már amit megvehetünk. Mivel minden kutya más és más, ezért lehet,hogy mások által ajánlott termékek semmit nem érnek.
Ha már kutyánk bolhás, akkor érdemes Neostomosan- nal megfürdetni. Ezt állatorvosi patikában lehet kapni. Fel kell oldal 1 liter vízben / ampulla és a kutyát fürdessük le vele, 5-10 percig érdemes rajta hagyni a kutyán, hogy tényleg hatásos legyen. Majd öblítsük le, szárazra szárítsuk kedvencünk bundáját. Hígító szaga van, ne ijedjünk meg. Ezt követően tegyünk rá bolha elleni cseppet/nyakörvet.
Viszont ezzel egy időben körbe kell fújni a kutya helyét, meg általában ahol tartózkodik. Fekhelyét amennyiben mosható tegyük be 60 fokra a mosógépbe, önthetünk bele a Neostomosanból is.
2 hét múlva ismét fújjuk be a környezetet és a fekhelyet is mossuk ki. 2 hét a peték kikelésének intervalluma.
Mivel a bolha szervezetében zajlik a galandféreg parazita fejlődésének egy része, a bolhát ez esetben köztigazdának hívjuk. Így ha a kutyánk bolhás célszerű féreghajtót is beadni neki.2 hét múlva ismételjük meg a biztonság kedvéért.
Kullancs:

Közismert veszélyes élősködő,hiszen két betegséget is terjeszthetnek, az egyik a Lyme-kór a másik a Babézia.
Lyme kór
A klinikai tünetek, ha egyáltalán kialakulnak, leggyakrabban a fertőzött kullancs vérszívása után 2-5 hónappal jelentkeznek. Emberekben a betegség három fázisa különíthető el. Az első a vándorló bőrpír, később különböző heveny izületi, keringési és idegrendszeri tünetek, végül az idült elváltozások kialakulása a jellemző. Kutyában ez a tagozódás nem tapasztalható. Bőrpír egyáltalán nincs. A legjellemzőbb tünet a visszatérő, sántasággal járó heveny vagy félheveny izületgyulladás. Ez általában a korábban észlelt kullancs vérszívási helyéhez közelebbi izületeket, elsősorban az elülső lábtőizületet és a csánkizületet érinti. Az izületgyulladáshoz olykor láz, étvágytalanság és elesettség is társul. A sántaság időtartama alatt egy vagy akár több izület is duzzadt, meleg és tapintásra fájdalmas. Ilyenkor a testtájéki nyirokcsomó is megduzzadhat. Jellemző az izületgyulladásra, hogy néhány napos antibiotikum kezelés hatására, máskor magától is elmúlik, majd visszatérhet és ilyenkor olykor másik izületet vagy izületeket érint.
A keringési és idegrendszeri tünetek kutyában extrém ritkák. Az előbbi leginkább szív ingerületvezetési zavar formájában jelentkezik, az idegrendszeri tünetek közül pedig görcsrohamok, agresszió és tompaság fordulhat elő. A vesék megbetegedése valamivel gyakoribb következmény. Ilyenkor immunkomplexek károsítják a kutya veséit, ami fehérjevizeléssel és előrehaladott esetben végzetes kimenetelű veseelégtelenséggel is járhat. A súlyos vesekárosodás általában étvágytalansággal és hányással jelentkezik.
Néha előfordul olyan eset is, amikor a kutya nem mutat semmilyen klinikai tünetet, amíg a veseelégtelenség meg nem jelenik.
A fertőzött kutyák 95%-a klinikai értelemben tünetmentes hordozó. Azonban ez sem tekinthető feltétlenül problémamentesnek. A Borreliák és az ellenanyagok összekapcsolódásából ilyenkor is immunkomplexek keletkeznek. Alapvetően ezek a felelősek a fenti klinikai tünetek, vagyis az izületgyulladások, a szív- és idegrendszeri elváltozások valamint a veseproblémák kialakulásáért, s ez a látszólag egészséges állatokban is bekövetkezhet, ha nem is éri el azt a szintet, ami a klinikai tünetek kialakulásához szükséges.
Babézia:
A kutya babézia terjedése:
A kutya babesiosisa ellen adható védőoltás, ennek részleteiről kérjen tájékoztatást az állatorvostól.
A kórokozó vérszívás közben a kullancs nyálával kerül a gazdaszervezetbe. A fertőzött kullancsok a babesiákat nem azonnal a vérszívást követően, hanem csak két-három nap múlva juttatják az állatba, mert azok ennyi idő elteltével válnak fertőzőképessé a kullancs nyálmirigyében.
Sajnos az enyhe telek miatt egész évben védekeznünk kell ellenük!
A betegség lefolyása:
A Babesia canis a megfertőződött kutya vörösvértesteiben osztódik. A megfertőződött állatokban pár napos (legfeljebb két-három hetes) lappangási idő után súlyos klinikai tünetek jelentkeznek. A betegségnek a következő jelei vannak: magas láz, étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, kedvetlenség. Később sárgaság, vérfesték-vizelés alakul ki. (A beteg állatok vizelete csokoládébarnára színeződik a károsodott vörösvérsejtekből kiszabaduló vérfesték miatt.) Ritkán idegrendszeri tünetek mutatkoznak. Szövődményként kialakulhat vesekárosodás, hasnyálmirigy gyulladás, autoimmun betegség, bénulás, idegrendszeri betegségek. A beteg kutyák időben végzett szakszerű állatorvosi ellátás híján pár nap alatt elpusztulnak.
Abban az esetben, ha a kutya a fenti tüneteket mutatja, azonnal állatorvoshoz kell fordulni, mert a betegség korai szakaszában a szakszerű állatorvosi kezeléstől várható a gyors gyógyulás. Sajnos azonban előfordulhat, hogy a gondos kezelés ellenére sem lehet megmenteni az állat életét. Az esetek egy részében a klinikailag meggyógyult állatokban akár évekig életben maradhatnak a paraziták, ezért a klinikai tünetek bármikor ismét jelentkezhetnek.
Védekezés, megelőzés:
Egész éves védettség kullancs elleni nyakörvek,cseppek illetve a Geránium olaj segítségével sokat tehetünk kutyánk védelmében. Erdős, bokros területeken való sétáltatás után a kutya testfelületének gondos átvizsgálása, a kullancsok mielőbbi eltávolítása (a kullancsot a bőrfelülethez minél közelebb, csipesszel megfogva, folyamatosan húzva), és a csípés helyének fertőtlenítése ajánlható. A betegség ellen kutyáknak adható védőoltás, ennek részleteiről kérjen tájékoztatást az állatorvostól
|